9 Mayıs 2015 Cumartesi

Soma'yı Unutmamak


13 Mayıs Soma Faciası’nın yıl dönümü... Facianın üzerinden 1 yıl dahi geçmeden, toplumun önemli bir bölümü Soma'da yaşananları hatırlamakta zorlanmaya başladı bile. Gelin Manisa'nın o kömür karasına bürünmüş, kederli ilçesine gidelim; gelin Soma'da olanları hiç unutmamak üzere hatırlayalım.


Kimisi kızını evlendirebilmek, kimisi ise ev alabilmek için madene girmişti...

Kimisi ikiz kardeşiyle madende mahsur kaldı...

Kimisi ise ölümden kıl payı kurtulduktan sonra dahi madenci çizmesini çıkartacak kadar düşünceliydi...

Soma’nın maden işçileri, iş güvenliğinin önemini Türkiye’nin bilincine kazıdı fakat bunun bedeli çok ama çok ağır oldu.

Tarih: 13 Mayıs 2014... Yer: Manisa ili, Soma ilçesi, Eynez mevkii... Saatler 15:00'ı gösterdiği sırada, Soma Holding'e ait kömür ocağında yangın çıktı.  Zehirli karbon monoksit gazı temiz hava girişine ulaştı. Yangın, kömür nakil bantlarından ilerlemeye başladı. Su ile soğutma çalışmaları daha da fazla zehirli gazin ortaya çıkmasına sebep oldu. Yoğun duman ocağın derinliklerine kadar indi ve işçiler madene hapsoldu.

Arama kurtarma ekipleri ve devlet yetkilileri olay yerine akın etti. İşçi yakınları iş güvenliğinin sağlanmamasından devleti de sorumlu tutuyordu. Tepkilere Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in tekmeyle karşılık verdi.

Kurtarma çalışmaları 5 gün sürdü. Kurtarılan madenciler dışarıda bekleyenlere buruk bir sevinç yaşattı.162 kişi yaralı olarak kurtuldu. Maden tam 301 işçiye mezar oldu. Ana ölüm sebebi karbon monoksit zehirlenmesiydi. Hayatını kaybedenlerin en genci yalnızca 18 yaşındaydı.


Soma Faciası Türkiye’nin en büyük maden kazası. O madende yaşananlar Türkiye tarihine sürülmüş koskocaman, kömür karası bir leke. Arkadaşlarını, eşlerini, babalarını kaybeden Somalıların amacı o lekeyi silmek değil. Aksine, o lekeyi daha da görünür kılmak... Unutulmasına izin vermeyerek şehitlerinin hakkını aramak...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sevilenler