13 Mayıs 2015 Çarşamba

Adalet Soma'ya uğrar mı?http://www.sendika.org/2015/04/somada-muhendisler-patronu-akliyor/

Bakan Taner Yıldız, “İster kamu isterse özel sektör olsun; ucu nereye dayanıyor olursa olsun, bununla ilgili soruşturmalar…. yapılacaktır” demişti...
 
Soma Faciası’nın ardından soruşturma başlatıldı ama ilk davanın görülmesi neredeyse yıl dönümünü buldu. Kasım ayında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianame reddedilmişti. Ana gerekçe şüpheliler ve suç arasındaki bağlantının net bir şekilde kurulmamış olmasıydı.

Savcı Koray Keskin iddianamedeki eksikleri yaklaşık 3 ayda tamamladı. Böylece duruşmaların önünde bir engel kalmamış oldu.

Soma Davası'nın ilk duruşması 13 Nisan'da gerçekleşti. Davada, Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan dahil, 8 sanık tutuklu, 37 sanık ise tutuksuz olarak yargılanıyor. Maden denetimlerini gerçekleştiren kamu görevlileri ise iddianamede yer almıyor.

Tutuklular 301 kez olası kastla öldürme iddiası ve 20-25 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyor. İddianamede yer alan bilirkişi raporuna göre, şirket yöneticileri, iş güvenliği uzmanları ve denetimden sorumlu kamu görevlileri kusurlu. Raporda öne çıkan bazı kusurlar şöyle:
  • Sensörlerdeki farklılıklar dikkate alınmadı;
  • Havalandırma sistemi ocağa uygun yapılmadı;
  • Madenin tesisatı uygun değildi;
  • Gaz maskelerinin kontrolleri yapılmamıştı;
  • Üretim zorlaması tehlikeli çalışma koşulları oluşturdu.

İlk duruşmada tutuklu sanıklar can güvenliği gerekçesiyle salona getirilmemişti. Acılı aileler buna tepki gösterdi. Hakim onların da salona getirilmesine karar verdi ve duruşmayı 2 gün erteledi.

Soma Davası’nda 2 hafta geride kaldı. Delilleri kararttığı iddia edilen sanıkların da tutuklanması talep edildi. Aileler kamu görevlilerinin de yargılanmasını istedi. Ara karar verilmesi beklenen bir sonraki duruşma 15 Haziran'da gerçekleşecek. “Ucu kamuya” da dokunan davadan gerçek anlamda adalet beklemiyorum…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sevilenler