24 Ekim 2013 Perşembe

Kurban Bayramı'nda Vegan Olmak...

Bayram tatilinde çoğu program tekrar yayını verirken CNN Türk'te, Rıdvan Akar'ın ekibi çalışmaya devam etti... Türkiye ve dünyadaki Cihat hareketini anlatan dosyalarımıza ek olarak Kurban Bayramı'nda vegan (hiçbir hayvansal ürün tüketmeyen) olmayı inceledik. Çarpıcı vegan dosyamızın fikri Kerem Şenel'den çıkmıştı. Muhabirliğini Ayşe Irmak Şen, montajını da ben yaptım.

Yeni dosyalarımızdan bir diğeri de 3. Köprü'ydü. İnşaat çalışanlarının tüm engellemelere rağmen, kameraman abim Zafer Bir ile köprünün iki yakadaki şantiyelerine girip anonslar çektik. Manzara korkunçtu! İstanbul'un son ormanlarının ortasına adeta bir toz toprak boğazı açılmıştı. Hükümet bu ekolojik tahribatın karşılığında İstanbul'un trafiğinin rahatlayıp yakıt tasarrufu sağlanacağını iddia ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ergun Gedizlioğlu ile konuştum. Kendisi trafik rahatlaması veya yakıt tasarrufu konusunda yapılmış herhangi bir bilimsel çalışma olmadığını söyledi ev ekledi: "Yeni köprü güzergahı şehrin tüm merkezlerine en az 40 km mesafede! Bu köprü kendi trafiğini yaratacak..."

Eğer ağır taşıtların 3. Köprüyü kullanması zorunlu hale getirilirse, diğer köprülerde bir rahatlama söz konusu olabilir. Öte yandan, Prof. Gedizlioğlu'nun tahmini gerçekleşir ve köprü ayaklarının etrafına birer milyonluk 2 şehircik kurulursa İstanbul akciğerlerini tamamen yitirecek demektir. İnşaatın tamamlanacağı 2015 yılını endişeyle bekliyorum...

Bayram yayınımızın tamamı şurada: http://tv.cnnturk.com/video/2013/10/21/programlar/habere-dair/habere-dair-18-10-2013/2013-10-18T1930/index.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sevilenler