30 Haziran 2012 Cumartesi

Metafiziksel Manifesto
 1. Ruh sadece ama sadece, kısıtlı hafıza kapasitesine sahip bir şuur kaynağıdır. İnsani özellikleri veya iradesi yoktur.
 2. Her bireyin ruhu aynı kıymetsiz şuur kaynağından ibaret olduğu için hepimiz eşitiz.
 3. Vücut her türlü tepkiyi, herhangi bir iradeye gerek olmaksızın, genetik kodundaki probabiliteler çerçevesinde otomatikman verebilen mükemmel bir makinadır.
 4. "Rüya" görmeye başlarken, beyin içinde bulunduğumuzdan farklı bir kozmos oluşturur ve ruhun bu kozmosta, yeni bir vücuda göç etmesini sağlar.
 5. Yeni vücuduna kavuşan ruh, yeni beynin hafızasını özümser ve bu vücuttan hiç ayrılmamış olduğu yanılgısına kapılır.
 6. Beyinler yalnızca dış dünyayı algılayarak ruhumuzun şuurluluk hissetmesine olanak tanımakla kalmazlar; aynı zamanda da ruhun deneyimleyeceği dış dünyayı (kozmos) oluştururlar. Dolayısıyla, vücudumuzun içindeki beyin aynı zamanda da dış dünyayı teşkil eder. İç ve dış yüzeyleri arasında bir ayrım olmayan, Klein Şişesi (resimdeki) isimli geometrik şekil bu durumun bir analojisidir.
 7. "Rüya" ve "gerçek" aynı şeydir. Bu iki sözcük Alternatif Yaşam Deneyimi (AYD) teriminin çatısı altında birleştirilmelidir.
 8. Geçmiş AYD'lerimizi kesik "rüyalar" olarak hatırlarız. Geçmiş AYD'ler, şu anda "gerçek" kabul ettiğimiz AYD'den 3 ana parametrede ayrışabilirler: Perspektif ("rüyanın" kimin gözünden görüldüğü), Zaman (geçmiş, gelecek, şimdiki) ve Kural ("rüyada" hakim olan fizik ve mantık kuralları).
 9. Geçmiş AYD'lerin parametreleri "gerçek" kabul ettiğimiz AYD'ninkilerden Farklı (F) veya onlarla Aynı (A) olabilir. Dolayısıyla, 7 farklı tip AYD mümkümdür:
  AYD Kombinasyonu
  PERSPEKTİF
  ZAMAN
  KURAL
  1.
  A
  A
  A
  2.
  A
  F
  A
  3.
  A
  F
  F
  4.
  F
  A
  A
  5.
  F
  A
  F
  6.
  F
  F
  A
  7.
  F
  F
  F
 10. Bazı "rüyalar", "gerçek" olur (Rüya Deja Vu'su). Şu anki perspektifimizden deneyimlenen, gelecekte geçen ve şimdiki ile aynı kurallar üzerine kurulu, AFA tipi bir geçmiş AYD geleceğimize ışık tutabilir.
 11. Rüya Deja Vu'larındaki yaşam sahneleri önceden yaşanmışlardır.
 12. Biyolojik ölüm, hemen öncesinde "rüya" görmemize olanak tanıyan, derin bir uykudur.
 13. Ölümsüzüz.
Bu hafta boşluksuz 6000 vuruşu doldurmamıza gerek kalmadı... Üzerinde birkaç senedir düşünüp araştırma yaptığım bir konuda yazdığım halde, hala aklım karışabiliyor. Sofistike açıklamalara girilmesi gereken yerler var. Lütfen, yorumlarınızı hemen aşağıdaki minik "yorum" yazısına tıklayıp yazın. Oyunuzu da esirgemeyin. Beraber keşfedelim...

3 yorum:

 1. Sevgili Muratcan, tek kelimeyle HARIKA bir giris olmus! Duyularla kisitli insan penceresinden bakarken gordugumuz "gercekler" (reality) ile evren penceresinden bakinca gorulen "hakikat" (truth) arasindaki farklar herzaman ilgimi cekmistir. Yazini okurken bu fark aklima geldi ve cok hosume gitti!

  Gercekten cok hos bir yazi olmus. "Hakiki" insan hayatinin "Gercek" bir ruya icinde oldugunu dusunuyorum. Ve bu baglamda insan hayati, yani ruh, olumsuz fakat bircok ruyalar (yani olumlu enkarnasyonlar) icinde fiziki dunyalara temas edebiliyor diye dusunuyorum.

  Cok guzel yazmissin :) selamlar
  Kerim Uralli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakikat ve gerçek arasındaki farkın altını çizdiğin için teşekkür ederim, Kerim. Tasavvuf felsefesi konusunda araştırma yaptığını biliyorum. Yukarıdaki manifestoyu tasavvuf ile ne şekilde bağdaştırabiliriz dersin?

   Sil
 2. Sevgili Murat Can,

  Bircok bagdastirabiliriz diye dusunuyorum. Ozellikle ruhun bir suur alani oldugu, herkeste bulunmasi ve bu manada herkesin esit olmasi one cikan ortak alanlar..

  Bunun disinda Tasavvuf ruhun "karsiliksiz sevgi" enerjisi yansimasi yonunun usutunde durmak isteyecektir. Yani aslinda manifestoda bahsedilen suur alani incelendigi zaman, bu alanin muthis bir sevgi yayilimi yapatigini deneyimleecegini soyleyecektir. Bu tur bir sevginin ise daha baska enerji yayilimlari yaptigini soyleyecektir. Bu enerji yansimalarinda merhamet, cosku, yaraticilik, adalet duygusu gibi orneklemeler verecektir.

  Ve son olarak "olumsuz" oldugumuzun altini cizmek isteyecektir kesinlikle. Ancak olumsuz bir insan, yani ruhunun tam anlamiyla farkina varmis bir insanin bu tur bir sevgiye ayna olabilecegini iddia edecektir.

  Sevgiler!

  YanıtlaSil

Sevilenler